9 грудня 2011 року на території Росії відбулись масові заходи проти фальсифікацій, які відбувалися під час виборів до Державної Думи Російської Федерації. Мітинг на Болотній площі в Москві став наймасовішим і зібрав, по різним даним, від 60 до 150 тис. осіб. Мітинг був санкціонованим, поліція поводилася дружелюбно, провокацій майже не було. Що ж стало причиною такої нетипової поведінки російської влади і які перспективи відкрив для російського суспільства цей захід?
Чи надасть влада право на проведення мітингу знаходилося під великим питанням. У четвер в мерію були запрошені ініціатори мітингу, яким запропонували перенести його з площі Революції на Болотну. Влада аргументувала свою пропозицію тим, що площа Революції не вмістить всіх бажаючих (на той час було заявлено 30 тис. осіб).Пізно вечором в четвер було оголошено про те, що більшість організаторів мітингу погодилася на умови влади. Ті, які не погодилися, наприклад Едуард Лимонов, стояли на своєму – тільки площа Революції. Домовленість з владою він вважав зрадою.
Треба сказати, що своїх слів він дотримався. Але мітинг на пл. Революція був малочисельним. В основному він складався із зівак і журналістів. Людей, які переплутали місце проведення мітингу також було дуже мало. Поліція їх ввічливо відправляла на санкціонований захід.
Мітинг на Болотній розпочався о 14.00 за московським часом. Не дивлячись на те, що виступаючих була сила – силенна, більшість його учасників із-за фактичної відсутності звукопідсилювачів, їх не чула. Проте учасників мітингу, протягом кількох годин ставало все більше. Люди роздавали білі стрічки, квіти, скандували гасла, демонстрували свої плакати та «милувалися» іншими. За словами свідків, все відбувалось мирно.
Були поодинокі випадки провокацій (або те, що безумовно нагадувало їх), але належний рівень самоорганізації учасників мітингу не дозволяв їм втілитися в життя. До їх числа можна віднести плакати «Геї проти Путіна!» та дії радикальних націоналістів, які були в масках, палили флаєри та кричали різні непристойності. Їх представник Костянтин Крилов наполегливо домагався виступу. Коли йому слово все таки було надано, публіка своїми вигуками виставила йому негативну оцінку. Треба зазначити, що натовп радикалів прийшов саме тоді, коли Болотна площа була переповнена і поліція прийняла рішення більше не пропускати людей. Напевно для них місце було замовлено заздалегідь?!
Організатори заходу очікували масових арештів і провокацій з боку влади. Для цього був створений центр надання юридичної допомоги для можливих затриманих. Проте муніципальна влада та правоохоронці на цей раз діяли досить доброзичливо: дозволили несанкціоновану ходу з пл. Революції на Болотну, втручалися в дії мітингуючих фактично тільки в разі відвертих провокацій. Багато журналістів та експертів висловлювали радісне здивування тому факту. Деякі з них почали робити зовсім інфантильні висновки, мовляв, поліція просто не хотіла арештовувати людей, бо знають, що вони невинні. Наприкінці московського мітингу ведучий подякував поліції за гарно зроблену роботу.
Немає коментарів:
Дописати коментар